Specjalność Gry o Tron: jak stworzyć język z zaledwie dwóch słów

Fani Gry o Tron na całym świecie z niecierpliwością czekają na ósmy i ostatni sezon tego hitowego serialu, którego pierwszy odcinek pojawi się na antenie 15 kwietnia. Podczas gdy my niecierpliwie czekamy, aby dowiedzieć się, jak ostatecznej konfrontacji między żywymi i umarłymi idzie w dół, wzięliśmy spojrzenie na niektóre z języków, że show obejmuje.

Dla fanów Gry o Tron zaskoczeniem może być fakt, że George R.R. Martin, autor powieści Pieśń Lodu i Ognia, na których oparty jest serial, wymyślił niewiarygodnie mało słów w ramach swojej epickiej serii. Podczas gdy wymyślał dziwne opisowe słowa - Khaleesi jest najbardziej oczywistym przykładem - unikał nadania swoim postaciom jakiegokolwiek języka mówionego, poza wysoko valyriańskim zwrotem "Valar morghulis", co oznacza "Wszyscy ludzie muszą umrzeć".

Jak stworzyć język

Zamiast tego, tworzenie języków Gry o Tron na potrzeby serialu zostało otwarte dla wszystkich pasjonatów języka, poprzez konkurs zorganizowany przez Language Creation Society. To właśnie współzałożyciel tego stowarzyszenia, David J Peterson, otrzymał zadanie stworzenia języków Wysokiego Valyrianu i Dothraki - zadanie, z którym widzowie bez wątpienia zgodzą się, że poradził sobie wyjątkowo dobrze!

Jednak Peterson miał tylko dwa słowa, na których mógł oprzeć swój język High Valyrian, a także garść rzeczowników, z których mógł stworzyć Dothraki. Od czego więc zaczął?

Według Alexandra Nikolaeva, asystenta profesora College of Arts & Sciences w dziedzinie studiów klasycznych i lingwistyki, pierwszym krokiem w tworzeniu języka jest zastanowienie się nad gramatyką uniwersalną - tymi podstawowymi zasadami, które sprawiają, że istnieją podobieństwa pomiędzy wszystkimi z około 7000 języków na Ziemi, bez względu na to, jak różnie brzmią. Decyzja o przestrzeganiu lub nieprzestrzeganiu tych zasad zmieni fundamentalne brzmienie języka. Na przykład język klingoński ze Star Treka odbiega od tych zasad, co jest jednym z powodów, dla których brzmi on tak obco, gdy się go wypowiada.

Nikolaev radzi, by w następnej kolejności zająć się gramatyką języka, ustanawiając zasady obejmujące wszystko, od fonologii i morfologii po składnię i semantykę. Ostatnim krokiem jest leksykon, czyli słownictwo, w którym twórca języka może się wreszcie trochę pobawić, po tym jak spędził tyle czasu skupiając się na regułach gramatycznych.

gra o tron

Gra o Tron kontra Władca Pierścieni

Języki w serialu Game of Thrones są bardzo rozwinięte i brzmią niezwykle przekonująco. The Economist posunął się nawet tak daleko, że nazwał Valyrian i Dothraki, "najbardziej przekonującymi fikcyjnymi językami od czasów Elvish." Porównanie z językami Tolkiena jest zrozumiałe - i jest komplementem dla lingwistycznych zdolności Davida Petersona.

Jednak same powieści różnią się diametralnie w podejściu do języków. Martin często odwołuje się do języków, którymi posługują się jego bohaterowie, jednak unika ich tworzenia - sam przyznaje, że nie jest "językoznawcą".

Tolkien, z drugiej strony, rozkoszował się procesem tworzenia języków. Zaczął tworzyć swój elficki język jeszcze w szkole i tworzył go aż do swojej śmierci w 1973 roku - dla niego język był czymś więcej niż tylko fikcją.

Nauka języków zmyślonych

Jest coś takiego w wymyślonych językach, co wyraźnie przemawia do miłośników lingwistyki i fantastyki naukowej! W 2011 roku gazeta Irish Independent donosiła, że obecnie więcej osób mówi w języku elfickim niż irlandzkim. Klingoński natomiast jest tak popularny, że ludzie posunęli się nawet do organizowania klingońskich ceremonii ślubnych. Uniwersytet Teksański w Austin, w międzyczasie, przeprowadził kurs zatytułowany Invented Languages: Klingon and Beyond.

Ci, którzy chcą się nauczyć języka Valyrian lub Dothraki, mają szczęście - w sieci można znaleźć wszystko, od słowników po wiki, aby pomóc w nauce. A skoro ósmy sezon Gry o Tron jest już na horyzoncie, to prawdopodobnie wkrótce będą mieli całą masę nowych słów do dodania do mieszanki! Chociaż może być trochę za wcześnie dla zespołu Tomedes, aby dodać usługi tłumaczenia High Valyrian do naszej oferty - pozostaniemy przy tłumaczeniach na rosyjski, francuski i inne częściej używane języki. Przynajmniej na razie!

Ostatnie przemyślenia

Czy kiedykolwiek próbowałeś stworzyć język? A może nauczyłeś się jakiegoś wymyślonego języka?