Zabawne fakty na temat rosyjskiego alfabetu

Czy wiesz, że pismo cyrylickie zostało wynalezione w Bułgarii w czasach Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego przez dwóch mnichów - Cyryla i Metodego? Od czasu jej wynalezienia w IX wieku, cyrylica była używana jako podstawa alfabetów różnych języków w południowo-wschodniej Europie i Eurazji. Bułgaria przystąpiła do Unii Europejskiej w 2007 roku, a cyrylica została dodana jako oficjalne pismo, obok greki i łaciny. Rosyjski alfabet używa cyrylicy. Na świecie jest ponad 150 milionów osób posługujących się językiem rosyjskim!

Rosyjski, w przeciwieństwie do angielskiego, jest językiem bardzo fonetycznym

Oprócz tego, że rosyjski alfabet jest zapisywany cyrylicą, posiada 33 litery. (Porównaj to z alfabetem angielskim, który jest pisany alfabetem łacińskim z 26 literami). Niektóre litery są jednak takie same. A, E, K, M, O i T są identyczne zarówno w alfabecie rosyjskim, jak i łacińskim.  

W języku angielskim mamy 12 samogłosek - 5 długich i 7 krótkich. Rosyjski ma 5 samogłosek. Ma to wpływ na różnice w wymowie i intonacji dla osób rosyjskojęzycznych uczących się języka angielskiego.

Czy klawiatury są takie same dla cyrylicy i alfabetu łacińskiego? 

Dla pisma łacińskiego, większość krajów anglojęzycznych używa układu QWERTY. (Nazwa pochodzi od pierwszych sześciu liter znajdujących się w lewym górnym rogu klawiatury). Układ QWERTY jest nieco zmodyfikowany do AZERTY lub QWERTZ, w zależności od niuansów językowych w danym obszarze. W przypadku alfabetu rosyjskiego, klawiatura JCUKEN jest używana w celu włączenia pisma cyrylicy. 

Zabawny fakt: litera C znajduje się w tej samej pozycji zarówno na klawiaturze QWERTY, jak i JCUKEN!

Języki są rzeczywiście fascynujące! Przyjemnie jest studiować i badać podobieństwa i różnice. Jeśli chodzi o tłumaczenie, ważne jest, aby skonsultować się z ekspertami, aby upewnić się, że nic nie tracimy! Mamy bardzo silne powiązania z językiem rosyjskim.

Kreml Moskiewski

Obecnie na świecie jest około 155 milionów osób posługujących się językiem rosyjskim (około 2,33% całej populacji). Język rosyjski jest językiem urzędowym na Białorusi, w Kazachstanie, Kirgistanie, Rosji i Tadżykistanie. Jest to również ważny język pomocniczy w innych krajach ze względu na wpływy byłego Związku Radzieckiego.

Dziewięć szybkich faktów o języku rosyjskim:

1. Rosyjski alfabet używa cyrylicy i składa się z 33 liter.

2. Język rosyjski jest nazywany "międzynarodowym językiem kosmosu" - astronauci muszą się go uczyć na międzynarodowej stacji kosmicznej.

3. Rosyjski jest siódmym najczęściej używanym językiem w Internecie z ponad 87 milionami użytkowników!

4. Wiele współczesnych słów związanych z komputerami jest zapożyczonych bezpośrednio z języka angielskiego Przykład: компьютер = komputer Przykład: чат = czat

5. Język rosyjski nie posiada słowa the, a ani an.

6. W języku rosyjskim jest tylko około 500,000 słów. (W słowniku angielskim jest ponad 1.000.000 słów!)

7. Tylko około 2.000-2.500 z tych słów jest często używanych.

8. W języku rosyjskim istnieją trzy rodzaje płci: męska, żeńska i nijaka.

9. Najbliższymi kuzynami języka rosyjskiego są ukraiński i białoruski.