Czy zaufałbyś maszynie do pisania Twoich treści?

OpenAI, współzałożona przez Elona Muska z Tesli w 2016 roku, to grupa badawcza non-profit zajmująca się sztuczną inteligencją. Jej prace obejmują szeroki zakres obszarów, od tworzenia botów do podejmowania ludzkich zespołów w grze online multiplayer battle arena Dota 2 (boty pokonały amatorskie zespoły ludzkie, a następnie wygrały dwa razy i przegrały raz z półprofesjonalistami), do opracowania GPT-2, określanego przez OpenAI jako jego "wielkoskalowy nienadzorowany model językowy".

Kiedy maszyny piszą treści

Na początku tego miesiąca, zespół OpenAI opublikował dokument techniczny i mniejszy model GPT-2, z którym mogą eksperymentować i uczyć się inne zespoły badawcze AI. Ich postępy są fascynujące, ale budzą też pewne obawy co do zastosowań, do których można by wykorzystać sztuczne tworzenie treści.

GPT-2 może, w zasadzie, tworzyć treści na podstawie zdania, które poda mu użytkownik. Nie jest idealny, ale pod względem jakości i spójności jest o lata świetlne do przodu w stosunku do tłumaczenia maszynowego. Jednym z przykładów, którym podzielił się zespół OpenAI było:

PODPOWIEDŹ SYSTEMU (NAPISANA PRZEZ CZŁOWIEKA)
Miley Cyrus została dziś przyłapana na kradzieży w sklepie Abercrombie and Fitch na Hollywood Boulevard.

ai

UZUPEŁNIENIE MODELU (NAPISANE MASZYNOWO, DRUGA PRÓBA)
19-letnia piosenkarka została złapana na kamerze, gdy była eskortowana ze sklepu przez ochroniarzy.
Piosenkarka miała na sobie czarną bluzę z kapturem z etykietą "Blurred Lines" z przodu i "Fashion Police" z tyłu.
Przewiń w dół, aby zobaczyć wideo
Kradzież sklepowa: Miley Cyrus została dziś przyłapana na kradzieży sklepowej z Abercrombie and Fitch na Hollywood Boulevard (na zdjęciu)
Piosenkarka miała na sobie czarną bluzę z kapturem z etykietą "Blurred Lines" z przodu i "Fashion Police" na plecach
Piosenkarka miała na sobie również parę okularów w czarnych oprawkach, czarną kurtkę, czarne dżinsy i czarne sandały.
Miała przy sobie parę rękawiczek w czarno-białe paski i małą czarną torbę.

Biorąc pod uwagę ten artykuł w izolacji, czy byłbyś w stanie powiedzieć, że został on stworzony przez maszynę? Nie, ani my!

Biznesowe zastosowania maszynowego pisania treści

Biznesowe zastosowania i implikacje treści pisanych maszynowo są ogromne. Każda firma chcąca budować swoją obecność w sieci musi mieć strategię tworzenia treści i wykwalifikowanych pisarzy, którzy będą te treści tworzyć. Wyniki OpenAI mogą wywołać ciarki na plecach tych pisarzy, ponieważ wyobrażają sobie oni przyszłość, w której maszyny będą w stanie wygenerować pełne artykuły na podstawie jednego zdania w ciągu kilku sekund.

Oczywiście, jest to jeszcze wczesny etap i wiemy z wieloletnich doświadczeń w dziedzinie tłumaczeń maszynowych, że nadal bardzo potrzebni są profesjonaliści. Niezależnie od tego, czy chodzi o tłumaczenie bankowe, prawnicze czy testamentowe, ludzki kontakt jest niezbędny, aby zapewnić jakość produktu końcowego. Wiemy jednak również, że firmy na całym świecie chętnie obniżają koszty i wypróbowują tłumaczenia maszynowe - stąd niedawny wzrost popytu na usługi tłumaczenia maszynowego po edycji.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy firmy zaufałyby maszynie w kwestii pisania treści. Wszystko wskazuje na to, że wiele z nich spróbowałoby, zakładając, że byłoby to opłacalne. A udostępnienie systemu GPT-2 i dokumentacji technicznej jest dużym krokiem w kierunku, aby tak się stało. Łatwo jest sobie wyobrazić firmę, która korzysta z tego modelu i wypuszcza aplikację do tworzenia treści dla tekstów pisanych w niedalekiej przyszłości.

Czy jest to czas na zmartwienia?

Z maszynami zdolnymi do generowania przekonujących treści pisemnych - zarówno pod względem tematyki, jak i jakości pisania - czy nadszedł czas, aby zacząć się martwić? Być może tak, według zespołu OpenAI, który celowo udostępnił jedynie mniejszy model GPT-2.

Żyjemy już w erze fake newsów i deepfake videos (gdzie AI jest wykorzystywana do przekonującego fabrykowania realistycznych klipów wideo i zdjęć ludzi). Świat, w którym osoby o złych intencjach mogłyby generować "zwodniczy, tendencyjny lub obraźliwy język na skalę" nie jest tym, którego perspektywa cieszy zespół Open AI.

Jako zapaleni zwolennicy wszystkiego, co związane z biznesem i językiem, jest to z pewnością obszar, któremu zespół Tomedes będzie się bacznie przyglądał.

Końcowe przemyślenia

Czy gdyby było to opłacalne, powierzyłbyś tworzenie treści pisemnej maszynie? Czy to jest przyszłość treści online?

Więcej znajdziesz na: http://ambient.com.pl/